Pivo je v Česku víc než jen nápoj. Je to součást kultury, historie a každodenního života.
Ahoj, tady je Vítek! Vítám tě u dalšího dílu podcastu, kde se bavíme o životě v Česku a dalších zajímavých tématech. Mluvím pomalu a jednoduše, takže se nejen něco nového dozvíš, ale i zlepšíš svoji češtinu.
V tomto díle se budeme bavit o tématu, které je v Česku opravdu důležité. A oblíbené. O pivu. Ano, Češi a pivo – to je velká láska. Ale proč vlastně? Nejdřív si ale zkus tipnout správnou odpověď na následující otázku.
Kolik piva průměrně vypije jeden Čech za rok?
A) 80 litrů
B) 100 litrů
C) 130 litrů
Tak co myslíš? Poslouchej dál a dozvíš se správnou odpověď.
Pivo. Češi pivo milují. Proč? To je dobrá otázka. Pivo je v Česku víc než jen nápoj. Je to součást kultury, historie a každodenního života.
Věděl jsi, že Češi pijí nejvíc piva na světě? Ano, opravdu. Jsme číslo jedna. A to už hodně let po sobě. Každý rok. Je to skoro jako národní sport. A přitom – hodně lidí nepije každý den. Ale když se pije, tak většinou s kamarády, v hospodě, a ne jedno pivo. Většinou víc.
A teď zajímavost – v některých restauracích je pivo levnější než voda. Není to vtip. Opravdu. Objednáš si pivo a zaplatíš třeba 40 korun. Objednáš si vodu a zaplatíš 50 korun. Proč? Těžko říct. Možná protože pivo je v Česku tak běžné, že se nebere jako luxus. Voda ale ano. Zvlášť když je v lahvi.
Jaké pivo Češi pijí? Nejčastěji pijeme světlý ležák. Co to znamená? „Světlý“ znamená, že barva je světle zlatá. A „ležák“ je druh piva, který zraje delší dobu. Je jemný, má vyváženou chuť. To je typické české pivo.
Značky? Určitě znáš Pilsner Urquell. To je pivo z Plzně. V angličtině se mu říká „Pilsner“ – a ten název používá celý svět. Jiná známá piva jsou Staropramen, Gambrinus, Budvar, Kozel… A taky spousta malých pivovarů. V posledních letech je hodně oblíbené řemeslné pivo – v češtině říkáme „minipivovar“. To jsou malé pivovary, které vaří pivo podle vlastní receptury. A často mají hodně zajímavé příchutě…